O Chihuahua


O rasie chihuahua

Chihuahua to jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa. Istnieją dwie odmiany tej rasy: chihuahua krótkowłosy i chihuahua długowłosy.

Te małe pieski są odważne, inteligentne, wesołe, czasem potrafią być uparte. Przywiązują się do jednego właściciela, tolerancyjne wobec innych zwierząt w domu. Są chętnymi i pojętnymi uczniami – szkolenie sprawia im dużą przyjemność. Uwielbiają bawić się z człowiekiem. Wbrew temu co się o nich mówi kochają ruch; wspaniale czują się na dworze biegając z właścicielem, przynosząc rzuconą zabawkę, nasłuchując różnych dźwięków i odgłosów. Zaopatrzone w ciepłe ubranko  świetnie czują się na śniegu. Są bardzo czujne.

Pieski chihuahua to najmniejsze pieski świata. Nazwa tej rasy psów pochodzi od miejscowości i stanu w Meksyku. Rasa ta, to potomkowie Techichi – starożytnych, nieco większych psów, żyjących na dworach azteckich władców.

Historia rasy

Historię rasy chihuahua okrywa tajemniczość i mistycyzm. Do końca nie wiadomo jaki miała początek; istnieje kilka mniej lub bardziej prawdopodobnych opowieści. Według jednej z nich, historia rasy chihuahua sięga czasów Tolteków (IX –XII wiek), którzy wyhodowali niewielkie psy na bazie pierwotnej rasy Techichi , niewielkich długowłosych piesków, jednej z najstarszych znanych nam ras. Prawdopodobnie zostały one skrzyżowane z psami zwanymi Perro Chihuahueno, występującymi w górach Chihuahua w północnym Meksyku. Możliwe jest także, że do stworzenia rasy wykorzystano psy wywodzące się z Azji.

Inna hipoteza mówi, że w XII w. na ziemie Tolteków wkroczyli Aztekowie, a wraz z nimi pieski zwane Xolo. Badacze przypuszczają, że zarówno Techichi jak i Xolo  były obiektem kultu: poświęcano je ku czci bogów, a ich mięso spożywano jako ofiarę, co miało zapewniać szczęście domostwu. Podobnie traktowano pieski chihuahua, które najprawdopodobniej powstały ze skrzyżowania tych dwóch ras. Kości psów tej rasy odnaleziono w miejscach pochówku na tamtych terenach, co świadczy o istnieniu zwyczaju grzebania chihuahua wraz z właścicielem, by prowadziły jego duszę w zaświatach.

W wieku XIX te małe pieski zaczęły podbijać Stany Zjednoczone, gdzie zyskały wielu zwolenników. Do Europy trafiły późno, w początkach XX wieku; a niektóre źródła podają że tak naprawdę chihuahua zaczęły się pojawiać w Europie dopiero po II wojnie światowej – początkowo w Wielkiej Brytanii. Dziś ten mały piesek ma wielu zwolenników, zadomawia się na dobre na całym świecie; w moim uznaniu o jego sławie decyduje nie tylko wielkość, ale przede wszystkim wyjątkowy, przyjazny charakter i wrodzona inteligencja.

Chihuahua kennel Chibianco FCI Opole Poland

Hodowla piesków chihuahua Chibianco FCI Opole Polska